top of page

Vilnis Rozefelds. No Latvijas piekrastes vēstures

  • Zane Bondare
  • 23 hours ago
  • 2 min read


Pirms tapusi grāmata “No Latvijas piekrastes vēstures: Latvijas jūras piekraste un navigācijas līdzekļi laiku lokos, ziņojumi no Latvijas jūrmalas”, tās autors Vilnis Rozefelds veicis apjomīgu materiālu izpēti. Galvenokārt informācija gūta, caurskatot un pētot publikācijas laikrakstos. Izdevumā mēģināts atklāt mūsu “piekrastes visas esošās un bijušās bāku un citu stacionāro navigācijas zīmju (līdzekļu), kā arī ugunskuģu – peldošo bāku pastāvīgās (izņemot īslaicīgās) atrašanās vietas, to vizuālais izskats, tehniskais izpildījums u.c.” (7. lpp.).


Līdzās bāku un citu navigācijas zīmju detalizētajiem aprakstiem lasāms arī par piekrastes pilsētām un ciemiem. Izsmeļoši raksturota pilsētu un ciemu vide un tur notikušais dažādos laikos.

Grāmatā iekļauto piekrastes pilsētu un ciemu aprakstos izmantotā literatūra izdalīti atsevišķi. Ja lasītājam rodas padziļināta interese, piemēram, par Šlīteri, kuras bāka ir Baltijas jūras bāka, kas atrodas vistālāk no jūras krasta, iespējams ērti apskatīt, kādus avotus autors izmantojis šī apraksta veidošanā.


Grāmatu papildina pielikums “Ziņojumi no Latvijas jūrmalas”. Tajā hronoloģiskā secībā var izsekot pie Latvijas krastiem notikušajām kuģu sadursmēm un katastrofām (ap mūsu zemes krastiem nogrimuši vairāki tūkstoši kuģu). Senākā ziņa mūs sasniedz no 16. gadsimta, kad kāds hercoga Gotharda ierēdnis hercogam no Tukuma ziņojis par sarunu ar krastā negaisa laikā izdzīta svešzemju kuģa kapteini. Kapteinis ierēdnim pastāstījis par saviem kuģošanas nolūkiem un Sāmsalā redzētiem vētrā avarējušiem kuģiem. Savukārt jaunākā ziņa atsaucas uz 10 gadus senu pagātni, kad pie augstākās bākas Baltijas valstīs – Miķeļbākas sadūrās divi kravas kuģi.


Grāmata ikvienam tās lasītājam būs vērtīgs informācijas avots, kurā gūt vēsturiskas ziņas par mūsu gaismas raidītājām – Latvijas bākām un dzīvi piekrastē kopumā.


Noderīgi: virja.lv



Zane Bondare ir LNB Pakalpojumu departamenta Tehnoloģiju un dabaszinātņu lasītavas informācijas speciāliste.

Comments


Raksti mums

Thanks for submitting!

© 2035 by Train of Thoughts. Powered and secured by Wix

bottom of page