š§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.
Bieži tiek runÄts par lasÄ«Å”anas pozitÄ«vo ietekmi kopumÄ, bet cik daudzi no mums zina, kas ir biblioterapija un kÄ tÄ var palÄ«dzÄt? Ir pieejama informÄcija par tÄdÄm plaÅ”Äk pazÄ«stamÄm terapijÄm kÄ mÅ«zikas, mÄkslas, drÄmas terapija, bet kÄ praktiski iespÄjams pielietot biblioterapiju? Vismaz pagaidÄm LatvijÄ nav informÄcijas par praktizÄjoÅ”iem biblioterapeitiem. KÄ ikdieniŔķa grÄmatu lasÄ«Å”ana atŔķiras no biblioterapijas? Daudziem ir mīļÄkÄs grÄmatas, ko gribas pÄrlasÄ«t atkÄrtoti, grÄmatas, kas sniedz negaidÄ«tu risinÄjumu kÄdai nomÄcoÅ”ai problÄmai, kad reizÄm pat viens vienÄ«gs teikums atklÄj jaunu perspektÄ«vu izejai no grÅ«tas situÄcijas.
Biblioterapeite, žurnÄliste, rakstniece un dzejniece Bižala Å Äha (Bijal Shah) nesen izdevusi grÄmatu āBiblioterapija. LasÄ«Å”anas dziedinoÅ”ais spÄksā, kurÄ iepazÄ«stina lasÄ«tÄjus ar biblioterapijas vÄsturi un atklÄj, kÄ pati to sÄkusi praktizÄt, kÄ arÄ« iepazÄ«stina ar piemÄriem no savas prakses un klientu stÄstiem. Biblioterapija ir terapijas veids, kas saistÄ«ts ar konkrÄtu klientu problÄmu risinÄÅ”anu, sasaistot to ar lasÄ«Å”anu un grÄmatu saturu. Autore ir izstrÄdÄjusi gan biblioterapijas kursus, gan personalizÄtus grÄmatu ieteikumus un grÄmatu kopas (kastÄ«tes ar piecÄm biblioterapeita Ä«paÅ”i izvÄlÄtÄm grÄmatÄm un dÄvanu karti, piemÄram, biblioterapijas sesijas apmeklÄÅ”anai), ko iespÄjams pasÅ«tÄ«t viÅas izveidotajÄ mÄjaslapÄ. JaunajÄ grÄmatÄ aktualizÄts, cik svarÄ«ga ir lasÄ«Å”ana un kÄ tÄ var palÄ«dzÄt, lai uzlabotu emocionÄlo labsajÅ«tu un dzÄ«ves kvalitÄti; izklÄstÄ«ts arÄ«, kÄ lasÄ«Å”anu padarÄ«t par ikdienas ieradumu.
GrÄmatÄ tiek skaidrots, ar kÄdÄm metodÄm strÄdÄ biblioterapeits. Proti, pirms biblioterapijas sesijas viÅÅ” noskaidro, kÄdu problÄmu klients vÄlas risinÄt, cik daudz laika klients var veltÄ«t lasÄ«Å”anai un reflektÄÅ”anai par izlasÄ«to, kÄdÄm grÄmatÄm dod priekÅ”roku ā cietos vai mÄ«kstos vÄkos, drukÄtajÄm vai elektroniskajÄm, kÄdi ir mīļÄkie žanri, grÄmatas un autori, vienlaikus arÄ« atgÄdinot klientam par bÄrnÄ«bÄ lasÄ«tÄm grÄmatÄm. JÄsaprot arÄ«, kÄdas jaunas vai sen aizmirstas emocijas pats klients vÄlas atklÄt un pieredzÄt lasÄ«Å”anas procesÄ.
UzsvÄrts, cik svarÄ«gi atrast grÄmatu, kas patieÅ”Äm rezonÄ ar lasÄ«tÄja emocijÄm, palÄ«dz identificÄties ar grÄmatas varoni vai atpazÄ«t lÄ«dzÄ«gu dzÄ«ves situÄciju. Tas var palÄ«dzÄt, lai strÄdÄtu ar kÄdu piedzÄ«votu traumu, sÄpÄ«gÄm atmiÅÄm, stresu, pÄrdzÄ«vojumiem, uzlabot attiecÄ«bas un komunikÄcijas veidu paÅ”am ar sevi un lÄ«dzcilvÄkiem. Biblioterapiju var praktizÄt gan vienatnÄ, gan kopÄ ar terapeitu, arÄ« pÄru terapijÄ un atbalsta grupu nodarbÄ«bÄs ā ir daudz un dažÄdu iespÄju, kÄ izmantot Å”o terapijas veidu.
Izdevuma noslÄguma daÄ¼Ä grÄmatas autore iekļÄvusi dažÄdu tipisku problÄmu, dzÄ«ves situÄciju, emocionÄlo stÄvokļu uzskaitÄ«jumu alfabÄtiskÄ secÄ«bÄ un piemeklÄjusi tiem atbilstoÅ”us grÄmatu ieteikumus, bet tiem, kam nav vÄlmes lasÄ«t daiļliteratÅ«ru, tiek piedÄvÄta arÄ« piemÄrota psiholoÄ£ijas, paÅ”palÄ«dzÄ«bas un autobiogrÄfiskas ievirzes nozaru literatÅ«ra. GrÄmatÄ nav iekļautas tikai teorÄtiskas pÄrdomas, tÄs pievienotÄ vÄrtÄ«ba ir arÄ« praktiskie uzdevumi. Bižala Å Äha uzsver ne tikai lasÄ«Å”anas nozÄ«mi, bet arÄ« to, ka rakstÄ«Å”ana (gan pieraksti par izlasÄ«to, gan paÅ”a jaunrade) un pÄrrunÄÅ”ana ar speciÄlistu var palÄ«dzÄt saskatÄ«t personiskÄs problÄmas un tÄs analizÄt. Autore stÄsta arÄ« par dzejas rakstÄ«Å”anas terapiju un to, kÄ rakstÄ«Å”anas process palÄ«dz izprast, kas notiek ar paÅ”a emocijÄm, kÄ arÄ« rakstiski sakÄrtot un formulÄt savas domas. Biblioterapeite uzsver, cik nozÄ«mÄ«ga ir lasÄ«Å”ana pamÄ«Å”us ar rakstÄ«Å”anu; viÅa arÄ« iesaka izveidot lasÄ«Å”anas dienasgrÄmatu, kurÄ piefiksÄt izlasÄ«tÄs grÄmatas un to, kÄdu iespaidu tÄs ir radÄ«juÅ”as, tostarp atzÄ«mÄjot emocijas (arÄ« negatÄ«vÄs). BiblioterapijÄ bÅ«tiski uzdot jautÄjumus un mÄÄ£inÄt rast atbildes caur izlasÄ«to un uzrakstÄ«to, kas var palÄ«dzÄt rast citus iespÄjamus scenÄrijus arÄ« savam dzÄ«vesstÄstam.
PriecÄ, ka autore biblioterapijÄ pievÄrsusi uzmanÄ«bu arÄ« pÄdÄjÄ laikÄ tik populÄrajÄm grafiskajÄm novelÄm, kas ir piemÄrotas gan bÄrniem, gan pieauguÅ”ajiem. PiemÄram, grÄmatÄ tiek stÄstÄ«ts par zÄnu, kuram ir disleksija. Å Ä« iemesla dÄļ lasÄ«Å”ana, Ä«paÅ”i klasÄ, kad skaļi jÄlasa kopÄ ar citiem bÄrniem, viÅam sagÄdÄ grÅ«tÄ«bas un daudz nepatÄ«kamu emociju. GrafiskÄs noveles ir piemÄrotas tiem, kam ar lasÄ«Å”anu nesokas tik labi, jo ar attÄlu palÄ«dzÄ«bu iespÄjams vieglÄk iemÄcÄ«ties atpazÄ«t emocijas un tÄs izprast; tÄpat netiek aizmirsts par lasÄ«Å”anas veicinÄÅ”anu.
GrÄmatas autore akcentÄ, cik svarÄ«gi ir veltÄ«t laiku saturiski bagÄtinoÅ”Äm grÄmatÄm, un aicina attÄ«stÄ«t savu lasÄ«tÄja intuÄ«ciju. Veidojot grÄmatu ieteikumu sarakstus saviem klientiem, biblioterapeite atzÄ«st, ka pati lasa daudz un dažÄdas grÄmatu atsauksmes un piefiksÄ darbus, par kuriem klienti ir bijuÅ”i sajÅ«smÄ, kÄ arÄ« tos, kurus nav spÄjuÅ”i izlasÄ«t tÄlÄk par pirmo nodaļu. Jo vairÄk lasi, jo vieglÄk saprast, kÄda veida literatÅ«ra patieÅ”Äm ir saistoÅ”a un kÄ tÄ var palÄ«dzÄt. āBibliotherapy. The Healing Power of Readingā ir vÄrtÄ«ga grÄmata, kas palÄ«dzÄs no jauna atklÄt lasÄ«Å”anu, tÄs pozitÄ«vo ietekmi un iepazÄ«stinÄs ar biblioterapijas daudzveidÄ«gajÄm iespÄjÄm gan pieredzÄjuÅ”us lasÄ«tÄjus, gan tos, kuri vÄl tikai iepazÄ«st grÄmatu pasauli.
Noderīgi: www.booktherapy.io
Shah, Bijal. Bibliotherapy. The Healing Power of Reading. London: Piatkus, 2024. 310 lpp. ISBN 9780349436036.
Raiva Turka ir grÄmatu blogere.
ComentƔrios