Minnas Lindgrēnas grāmata “Mākslīgā intelekta krahs “Vakarbirzēs““ ir izcila satīra, kas aizved lasītāju uz šķietami idillisku veco ļaužu pansionātu, kur tehnoloģijas sola mieru un labklājību. Tomēr aiz sterilās mākslīgā intelekta sistēmu fasādes slēpjas pārpratumi, cilvēcības zudums un absurda situācijas, kas vienlaikus uzjautrina un provocē nopietni pārdomāt mūsdienu tehnoloģiju lomu.
Rakstniece ar asprātīgu humoru un dziļu ironiju pievēršas tehnoloģiju ietekmei uz cilvēka dzīvi, uzdodot svarīgu jautājumu: vai mēs esam gatavi ļaut mašīnām aizvietot cilvēciskās attiecības?
“Visā virpuļojošajā terminu juceklī Sīri atkal pamanīja vārdu “cilvēciskums.” Pakavējies pie cilvēciskuma dziļākās būtības, Džerijs diezgan veikli pārmetās uz komunikāciju. Viņaprāt, cilvēce bija izsmēlusi cilvēciskas komunikācijas iespējas. Komunikācija bija par daudz [..]” (55).
Stāsta galvenās varones – Sīri, Anna Līsa un Irma, kuras pavada dzīvesprieks un apņēmība, ir tikpat spilgtas kā viņu personības. Sīri – gudra un praktiska, bieži izceļoties par galveno lēmumu pieņēmēju. Sīri spēji izceļas ar veselīgu skepsi pret mākslīgā intelekta ieviestajām pārmaiņām. Anna Līsa – radoša un romantiska pēc dabas. Anna Līsa bieži reflektē par dzīves jēgu, nebaidoties apšaubīt tehnoloģiju diktēto realitāti. Irma – ekscentriskās rakstura iezīmes ienes grupā humoru un spontanitāti. Asā mēle un ironiskās piezīmes ļauj lasīt komiskus dialogus. ““Grafisks” – nudien skaists vārds, – Irma sacīja, izgaršodama tā skaņu. – Tajā ir kaut kas cēls un sastindzis kā kapakmens. “Grafisks.”” (13)
Ņemot vērā, ka Somijā ir viena no vecākajām sabiedrībām Eiropā, stāsta kontekstā ir īpaši interesanti aplūkot Somijas reālo situāciju, kur mākslīgais intelekts un digitālās tehnoloģijas tiek aktīvi ieviestas sociālās aprūpes namos.
Tiek prognozēts, ka līdz 2023. gadam iedzīvotāju skaits, kas vecāki par 65 gadiem, īpatsvars pieaugs līdz 26%, turpretī 2026. gadā tas sasniegs līdz pat 29%.
Somijā sociālās aprūpes namos arvien plašāk izmanto mākslīgo intelektu, lai uzlabotu aprūpes kvalitāti, efektivitāti un personalizāciju. Piemēram, modernās sistēmas ļauj analizēt iemītnieku veselības datus, prognozēt iespējamos riskus un savlaicīgi nodrošināt nepieciešamo palīdzību.
Somija ir vadošā valsts, kas cenšas risināt sabiedrības novecošanas izaicinājumus, apvienojot tehnoloģiju inovācijas ar ētiskiem principiem. Šo inovāciju ieviešana ļauj aplūkot kontrastu Minnas Lindgrēnas stāsta iztēlotajai distopijai, mudinot lasītājus pārdomāt, cik tālu ir pieļaujams aizstāt cilvēciskumu ar mākslīgā intelekta risinājumiem.
“Pastāvēja divu veidu viedās drēbes: veselajiem un sirmgalvjiem. Veselie nemitīgi vēlējās sekot līdzi ķermeņa darbībai un tāpēc ar viedierīču palīdzību uzkrāja visādus novērojumus par sevi. – Šie dati nekādā veidā nepadarīja viņus veselākus, tāpēc tas ir pilnīgi veltīgi; vēl jo vairāk, tā saucamo zināšanu sakrājas tik daudz, ka pat visilgāk dzīvojošā dvēselei mūžs izrādītos par īsu, lai vienas inkarnācijas laikā paspētu visu apstrādāt.” (70)
Jāatzīst, ka šis stāsts varētu būt grūti izlasāms tiem lasītājiem, kuri ir tādā pašā vecumposmā, kurai pieder stāsta galvenās varones – burtu druka ir salīdzinoši maza bez lielām rindu atstarpēm. Turpretī, grāmatas vizuālais noformējums ir atbilstošs digitālās pasaules visbiežāk lietotajai toņkrāsai – zilā, kas pauž mieru, atklātību, sadarbību un viedumu.
Sīri, Irmas, Annas Līsas un vēstnieka piedzīvojumi asprātīgi aprakstīti arī grāmatās “Nāve “Vakarbirzēs“” (2022) un “Bēgšana no “Vakarbirzēm”“ (2023). “Mākslīgā intelekta krahs “Vakarbirzēs”” ir augsti novērtēta par ziemeļu Agatu Kristi dēvētās Minnas Lindgrēnas grāmata, tā tika nominēta Starptautiskajai Dublinas Literatūras prēmijai (International Dublin Literature Award, 2019).
Noderīgi: petergailis.lv / diena.lv
Minna Lindgrēna. Mākslīgā intelekta krahs "Vakarbirzēs". No somu valodas tulkojusi Ingrīda Peldekse; atbildīgā redaktore Inguna Cepīte; redaktore Sandra Godiņa; vāka dizains: Anita Rupeika; maketētājs Ivo Grundulis. Rīga: Pētergailis, 2024. 247 lpp. ISBN 9789984335803.
Ilze Bīrone ir grāmatu blogere.
Commenti