š§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.
Koks kÄ iedvesmas un fantÄzijas apvÄ«ts dabas objekts un ainavas daļa, koks kÄ materiÄls no apaļkoka baļķa mÄjas sienÄ lÄ«dz pogai pie linu krekla, koks kÄ cilvÄkam lÄ«dzvÄrtÄ«ga, pat ar intelektu apveltÄ«ta dabas daļa ā tik dažÄdos aspektos koku apcer daudzu nozaru speciÄlisti Latvijas NacionÄlÄ vÄstures muzeja (LNVM) sagatavotajÄ ietilpÄ«gajÄ rakstu krÄjumÄ.
Koks tik daudzos rakursos nevienÄ izdevumÄ vienkopus nav lÄ«dz Å”im aplÅ«kots, apliecinot koka kÄ dabas daļas un tÄ lietoÅ”anas iespÄju daudzveidÄ«bu.
Muzejnieki un vÄsturnieki sniedz ieskatu dažÄdos ar koku saistÄ«tos vÄstures jautÄjumos plaÅ”Ä laika griezumÄ, piemÄram, par augu atliekÄm devona perioda nogulumos. Mazliet romantizÄtÄ meža atmosfÄrÄ ieved raksti par laukakmeÅiem meža ainavÄ un liecÄ«bÄm par teiksmainajiem svÄtajiem mežiem, praktiskÄk orientÄ materiÄli par ozola koksni, RÄ«gas mastu ŔķirotÄju amatu, mežu likumdoÅ”anu Kurzemes hercogistÄ, kokapstrÄdes nozares attÄ«stÄ«bu no 19. gadsimta lÄ«dz mÅ«sdienÄm, sveÄ·otÄs koksnes ieguvi. VairÄkas publikÄcijas saistÄ«tas ar koka lietojumu latvieÅ”u tradicionÄlajÄ amatniecÄ«bÄ ā saimniecÄ«bas priekÅ”metos, krÄslos, ragavu sliecÄs, vienkoÄu laivÄs, apavos un pat apÄ£Ärbos. Ar rakstu par mÅ«zikas instrumentu izgatavoÅ”anu "Kad parasts koks sÄk skanÄt" ievadÄ«ta rakstu virkne par koku dažÄdÄs mÄkslÄs ā pat literatÅ«rÄ un teÄtrÄ«.
PublicÄtajos rakstos vÄrojama teorÄtisko pieeju daudzveidÄ«ba ā no tradicionÄlas lÄ«dz avangardiskai, no praktiskas lÄ«dz metaforiskai. Ivars Å teinbergs, Liene RÄcene-RiekstiÅa un Kitija Balcare āapgÄžā skatÄ«jumu uz kokiem caur utilitÄtes prizmu. PÄtnieki, balstoties mÄkslas (literatÅ«ras, teÄtra) notikumos, pamato savu viedokli ar Rietumeiropas teorÄtiskajÄ literatÅ«rÄ nostiprinÄtÄm ekoatziÅÄm, apvieno konkrÄto un teorÄtisko problÄmas tvÄrumu. Å teinbergs cilvÄka centralitÄtes apÅ”aubÄ«Å”anu pamanÄ«jis un analizÄ Arta Ostupa dzejÄ, citas pÄtnieces pauž radikÄlÄkus ekocentriskus uzskatus.
MinÄtie trÄ«s krÄjuma raksti par literatÅ«ras un teÄtra tematiku revidÄ tradicionÄlos priekÅ”status par koka (un dabas kopumÄ) un cilvÄka attiecÄ«bÄm, apÅ”aubot un noraidot antropocentriskos uzskatus par cilvÄka vietu dabÄ un piedÄvÄjot ekocentrisko skatÄ«jumu, tie liecina par lielas daļas jaunÄs paaudzes intelektuÄļu raudzÄ«Å”anos uz dabas objektiem kÄ cilvÄkam lÄ«dzvÄrtÄ«gÄm bÅ«tnÄm. ViÅu izpratnÄ arÄ« koks ir dzÄ«vs un apveltÄ«ts ar intelektu, ko cenÅ”as pierÄdÄ«t RÄcene-RiekstiÅa esejÄ par mežÄbelÄm.
Tik pamatÄ«ga un detalizÄta pÄtÄ«jumu virkne par koku liecina, ka mÅ«sdienu cilvÄkam koks ir svarÄ«gs kÄ dabas objekts, iedvesmas un rekreÄcijas avots, tomÄr interesÄ arÄ« Å”Ä materiÄla saimnieciska izmantoÅ”ana, jo "jautÄjums, kÄ vide un pieejamie resursi ietekmÄ cilvÄkus, kopienas un pat tautas, ir intriÄ£Äjis daudzu jomu pÄtniekus daudzu gadsimtu garumÄ" (Toms Ķikuts).
ObjektÄ«vie un saistoÅ”ie raksti veidos dziļÄku lasÄ«tÄja izpratni par koka lietojumu, ļaus noraidÄ«t vai akceptÄt dabas ekspluatÄcijas noliegumu, palÄ«dzÄs izvairÄ«ties no pÄrlieku polarizÄtiem uzskatiem mežu, dabas vispÄr un cilvÄka attiecÄ«bÄs.
Koks un cilvÄks ZiemeļeiropÄ no senvÄstures lÄ«dz mÅ«sdienÄm. Rakstu krÄjums. SastÄdÄ«tÄji: Sanita Kalna, JÄnis Å abanovs; priekÅ”vÄrda autors Toms Ķikuts; latvieÅ”u teksta redaktore Ilze AntÄna; tulkotÄja angļu valodÄ Aija Biezaite. SÄrija: Latvijas NacionÄlÄ vÄstures muzeja raksti, nr.31. RÄ«ga: Latvijas NacionÄlais vÄstures muzejs, 2023. 295 lpp. ISBN 9789984747590.
Lilija Limane ir grÄmatniecÄ«bas pÄtniece.
Comments