Mūsdienu drošības vides situācijā, īpaši hibrīdapdraudējuma apstākļos, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) iesaiste valsts aizsardzības uzdevumu īstenošanā ir kritiski svarīga. NBS dienējošie karavīri ir amatpersonas, kurām ir īpašas dienesta attiecības ar Latvijas Republiku un kas ir tā sabiedrības daļa, kas rūpējas par valsts drošību gan Latvijā, gan starptautisko misiju rajonos kolektīvās aizsardzības ietvaros.
Biznesa augstskola Turība šogad ir laidusi klajā Ph.D. (Dr.iur) Ivetas Goltas monogrāfiju “Karavīra disciplināratbidība”, kurā autore pievēršas Latvijas tiesību zinātnē maz pētītajiem militāro tiesību aspektiem un aplūko profesionālā dienesta karavīru nozīmi un vietu valsts aizsardzībā, militārajā dienestā un sabiedrībā.
Iveta Golta izskaidro militārā dienesta īpatnības un specifiku. Autore analizē karavīru disciplināratbildības problemātiku, uzsverot, ka to regulē gan militāro tiesību vispārējie un speciālie avoti, gan arī administratīvo tiesību un administratīvā procesa tiesību normas.
Monogrāfijas struktūru veido četras nodaļas.
Pirmajā nodaļā Iveta Golta definē un skaidro ar karavīra disciplināratbildību saistītos tiesiskos jēdzienus un regulējošās tiesību normas. Autore aplūko karavīra kā tiesību subjekta saistību ar valsts pārvaldi, ar NBS un valsts dienestu. Raksturo karavīru kā militāro tiesību subjektu saistībā ar šo tiesību priekšmetu, vispārējiem un speciālajiem tiesību avotiem, vienlaicīgi parādot arī militāro un administratīvo tiesību mijiedarbību.
Otrās nodaļas centrā ir karavīra tiesiskais statuss un tā elementi – karavīra tiesības, pienākumi, ierobežojumi un disciplināratbildība. Autore analizē jēdzienu “karavīra gods un cieņa”, skaidro tā izcelsmi, vēsturiskās attīstības tendences un transformāciju mūsdienās.
Trešajā nodaļā Golta raksturo karavīra disciplināratbildības, disciplinārā procesa un disciplināro procedūru jēdzienu teorētisko un tiesisko aspektus gan no vēsturiskā, gan mūsdienu skatupunkta. Autore aplūko disciplinārlietas ierosināšanas, izskatīšanas un pabeigšanas procedūras un pēta disciplināratbildības seku teorētiskos un tiesiskos aspektus.
Pēdējā nodaļā Iveta Golta analizē karavīru disciplināro praksi, izmantojot Aizsardzības ministrijas Apelācijas komisijas lēmumus laika periodā no 2012. līdz 2019. gadam, kuru rezultātā karavīram disciplinārsodu var atcelt, samazināt vai atstāt spēkā, apstrīdēšanas iesniegumu noraidot.
Monogrāfiju ievada Dr.iur., profesora, Latvijas Zinātnes padomes eksperta Jāņa Načisčioņa izsmeļošais priekšvārds, kurā raksturotas pētījuma satura kvalitātes un nozīmīgums militāro tiesību doktrīnas izpētes jomā. Grāmatai ir pievienots izmantotās literatūras un avotu saraksts, kas ietver arī tiesību aktus, tiesu prakses un judikatūras materiālus, kā arī pētījumā izmantoto saīsinājumu saraksts.
Izdevums ir adresēts topošajiem un esošajiem karavīriem, militāro tiesību pētniekiem un to piemērotājiem, kā arī ikvienam interesentam.
Noderīgi: turiba.lv / likumi.lv / janisroze.lv
Iveta Golta. Karavīra disciplināratbildība: monogrāfija. Recenzenti: Dr.iur. Vitolds Zahars, Dr.iur. Raimundas Kalesnykas; priekšvārds: Dr.iur. Jānis Načisčionis. Rīga: Biznesa augstskola Turība, 2024. 362 lpp. ISBN 9789934543487.
Zane Krūmiņa ir LNB Pakalpojumu departamenta Jesajas Berlina Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas nozaru informācijas eksperte.
Comments