š§ Klausies apskatu SoundcloudĀ vai Spotify.
KrÄjumam patiesÄ«bÄ doti divi lÄ«dzÄ«gi, taÄu krÄjuma kontekstÄ opozicionÄri nosaukumi: āun varbÅ«t ka mÄs visi izdzÄ«vosimā, āun varbÅ«t ka mÄs visas izdzÄ«vosimāĀ ā otrais gan lasÄms tikai vÄka aizmugurÄ. Lai gan nozÄ«mÄ«gs krÄjuma motÄ«vs ir vispÄrÄja dzÄ«vÄ«bas vÄrtÄ«ba, vÄ«rieÅ”a un sievietes pretstatÄ«jums, kas raksturÄ«gs dzejnieces daiļradei, tik un tÄ pastÄvĀ ā gan intÄ«mÄ skatÄ«jumÄ, gan vispÄrinÄjumÄ, kur vÄ«riŔķais iemieso nemainÄmos apstÄkļus un sieviŔķais ā sÄpes, kas Å”o apstÄkļu ietekmÄ jÄpÄrcieÅ”. NozÄ«mÄ«gÄks par vÄ«rieti un sievieti krÄjumÄ gan ir bÄrns, kas iemieso cerÄ«bu un ir Ä«paÅ”i sargÄjams paÅ”reizÄjÄ pasaules situÄcijÄ.
Lielu daļu krÄjumÄ iekļautÄs dzejas veido gan vispÄrÄjas apceres par kara un nežÄlÄ«bas cikliskumu, gan konkrÄtas norÄdes uz karu UkrainÄ, kas mijas ar personiska pÄrdzÄ«vojuma tÄlojumu ā vardarbÄ«ba, sÄpes, nežÄlÄ«ba izjÅ«tama gan personiskÄ, gan vispÄrinÄtÄ lÄ«menÄ«, un dažÄdi interpretÄjams ir arÄ« Dievs, kurÅ” atkarÄ«bÄ no konteksta ir vai nu vÄ«rietis, vai bÄrns, vai pats Kungs, kuru dzejnieces liriskais āesā sÄcis apÅ”aubÄ«t.
2022. gada oktobrÄ« pie Spilves lidostas Äkas klausoties dzejoli ,āMariupoleā paÅ”as dzejnieces lasÄ«jumÄ, manÄ« pret to radÄs kÄda iekÅ”Äja pretestÄ«ba, ko tobrÄ«d bija grÅ«ti izskaidrot. Lasot krÄjumu, Ŕķiet, ka tÄs iemesls bijis dzejoļa pirmais pants, kurÄ vairums rindu iesÄkas ar vÄrdu āesā ā uzsvÄrums uz dzejnieces izjÅ«tÄm ā konkrÄtÄ temata kontekstÄ ā man Ŕķita egoistisks. ArÄ« sÄkotnÄji lasot krÄjumu, saistÄ«bu starp personiskajiem dzejoļiem un dzejoļiem par karu, kuros lietoti tie paÅ”i tÄli, aplÅ«kota tematika, kuras centrÄ raksturÄ«gi dzejnieces daiļradei ir sieviete, uztvÄru kÄ Å”auru, paÅ”centrisku. JÄatzÄ«st gan, ka Å”Äds skatÄ«jums nebÅ«tu precÄ«zs ā diez vai ir iespÄjams rast noturÄ«gu saikni starp sevi un cilvÄkiem UkrainÄ vai PalestÄ«nÄ, vai kur citur, kas ir ne tikai intelektuÄla, bet arÄ« emocionÄla, neieslÄ«gt pagurumÄ un vienaldzÄ«bÄ, nerodot saistÄ«bu ar savÄm sÄpÄm un savu pÄrdzÄ«vojumu?
Å Ä·iet, ka krÄjumÄ atklÄjas centieni izjust, izprast un skaidrot sev absurdu, taÄu nenoliedzamu patiesÄ«bu ar izprotamiem izteiksmes veidiem, piemÄrojamÄm sÄpÄm, un, lai gan krÄjuma tematika un lielÄ mÄrÄ arÄ« poÄtika lÄ«dzinÄs iepriekÅ”Äjai Gailes dzejai, saklausÄmas jaunas un interesantas nianses.
Noderīgi: diena.lv / replay.lsm.lv
Gaile, Inga. āun varbÅ«t ka mÄs visi izdzÄ«vosimā. Dzeja. RÄ«ga: Dienas GrÄmata, 2024. 72 lpp. ISBN 9789934636158.
Anna Jansone ir Latvijas UniversitÄtes IZPF studiju apakÅ”programmas āLatvieÅ”u valodas un literatÅ«ras skolotÄjsā 3. kursa studente.
Commenti