Bioekonomika sniedz ilgtspējīgus risinājumus problēmām, ar kurām mūsdienās saskaras pasaule un kas saistītas ar klimata pārmaiņām, piemēram, ūdens pieejamība, dabas resursu ilgtspējīga apsaimniekošana, atjaunīgās enerģijas ražošana u.c. Jēdziens ”bioekonomika” jeb ”bio bāzēta ekonomika” tiek lietots salīdzinoši plaši, tomēr tikai aptuveni trešdaļā stratēģisko dokumentu bioekonomikai ir formulēta definīcija. Dažādās valstīs to lieto atšķirīgās nozīmēs, taču Latvijā ar bioekonomikas jēdzienu saprot to tautsaimniecības daļu, kas balstās bioresursu izmantošanā, lai saražotu pārtiku un barību, enerģiju, preces un pakalpojumus. Bioekonomikas attīstība ir kļuvusi par neatņemamu zinātniskās diskusijas daļu un politikas veidotāju, kam jānodrošina reāls pagrieziens uz ilgtspējīgu attīstību.
Septiņi Latvijas Biozinātņu un tehnoloģijas universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes docētāji sabiedrībai nodod zinātnisku monogrāfiju “Bioekonomika: attīstības ceļvedis”, ko izveidojuši, balstoties aptuveni desmit gadus ilgā pieredzē šīs tēmas izpētē.
Monogrāfija paskaidro bioekonomikas jēdzienu, vēsturi, izskaidro bioekonomikas pamatus, kas balstīti ekosistēmu pakalpojumos un resursos, aplūko esošo situāciju un iezīmē nākotnes attīstības iespējas, balstoties bioekonomikas principos Latvijā un pasaulē. Grāmata ir vērtīgs resurss plašai auditorijai – ne tikai studentiem un pētniekiem, bet arī uzņēmējiem, politikas veidotājiem un ikvienam, kas interesējas par ilgtspējīgas attīstības iespējām.
Monogrāfijas pirmajā nodaļā Dina Popluga apraksta bioekonomikas definīcijas, izskaidro tās saistītos terminus, kā biomasa, bioresurss, biotehnoloģijas u.c., kā arī skaidro dažādus jēdzienus, kā aprites ekonomika, zaļā ekonomika u.c. ieviešot zināmu skaidrību šo konceptu izmantošanā gan politiskajā, gan zinātniskajā diskursā.
Otrajā nodaļā Kaspars Naglis-Liepa bioekonomikai velta vēsturisku atskatu un to aplūko kā bioloģiskās un sociālās sistēmas attiecību gala produktu. Tiek uzsvērta nepieciešamība sabiedrībai tuvoties dzīvei simbiozē ar dabu un bioekonomika ir viens no rīkiem, lai to panāktu.
Arnis Lēnerts trešajā nodaļā analizē bioresursu veidus, to kvalitātes uzturēšanu un pieejamo apjomu aplūkojot arī Latvijas piemēru. Autors dod ieskatu bioresursu pārstrādes tehnoloģijās, fokusējoties uz bioresursu pilnīgāku izmantošanu, samazinot atlikumus un mazinot ietekmi uz ekosistēmu.
Ceturtajā nodaļā Līga Feldmane aplūko resursu – ekosistēmas pakalpojuma jēdzienu, vēsturisko attīstību, nozīmi, klasifikāciju un saikni ar cilvēka labklājības nodrošināšanu. Kā arī risina no ekonomikas viedokļa izaicinošāko jautājumu par ekosistēmas pakalpojumu vērtības noteikšanu.
Piektajā nodaļā tiek raksturota bioekonomikas attīstība Eiropas Savienībā. Šai nodaļai ir četras autores Sandija Zēverte-Rivža, Vineta Tetere, Dina Popluga un Aina Muška.
Sestajā nodaļā Kaspars Naglis-Liepa un Dina Popluga apraksta zināšanu nozīmi bioekonomikā, lai nodrošinātu tehnoloģisko attīstību šajā nozarē, stimulējot jaunus procesus un produktus, kas mainītu patērētāju ieradumus un vērtības. Tas nodrošinātu sabiedrības labklājības līmeni spītējot resursu izsīkumam un pieprasījuma pieaugumam pasaulē.
Noslēdzošajā septītajā nodaļā Dina Popluga un Sandija Zēverte-Rivža pievēršas digitālās bioekonomikas attīstības iespējām un šķēršļiem, kā arī sniedz praktisku piemēru mākslīgā intelekta un robotikas risinājumiem lauksaimniecībā.
Monogrāfija sastāv no septiņām nodaļām, satura rādītāja, Kaspara Nagļa-Liepas kopsavilkuma gan latviešu, gan angļu valodā, Kaspara Nagļa-Liepas un Voldemāra Strīķa rakstītā priekšvārda un Voldemāra Strīķa pēcvārda. Katras nodaļas beigās ir pievienots izmantotās literatūras un avotu saraksts, kā arī grāmatā iekļauts akronīmu, abreviatūru un simbolu saraksts un skaidrojums.
Izdevums lasāms kā tiešsaistes resurss brīvpieejā (PDF)
Noderīgi: lbtu.lv / bioeconomyalliance.eu
Bioekonomika: attīstības ceļvedis : monogrāfija. Dina Popluga, Arnis Lēnerts, Līga Feldmane, Sandija Zēverte-Rivža, Vineta Tetere [un vēl 5 autori]; galvenais redaktors Kaspars Naglis-Liepa; latviešu valodas redaktore Ausma Mukāne; recenzenti: Dr.sc.admin. Una Libkovska, Dr.silv. Andis Lazdiņš; pēcvārds: Voldemārs Strīķis; grafiskais un vāka salikums: Evija Godiņa. Jelgava: Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, 2024. Tiešsaistes resurss; 205 lpp. ISBN 9789984484358.
Solveiga Ozolniece ir LNB Pakalpojumu departamenta Jesajas Berlina Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas informācijas speciāliste.
Comments