Mēs visi apzināmies, ka pāris pēdējo gadu laikā, kad pasaule ir krīžu, likstu un ļaunuma piemeklēta, ikvienam ļoti nepieciešamas pozitīvas emocijas – jebkādas. Tomēr pasīvi gaidot, tās var arī mūs nesastapt, toties varam paši piepalīdzēt šīm emocijām mūs saniegt.
Strādājot ar “Literatūras ceļveža” jauno, oktobra numuru, apkārt virmoja nedaudz neizskaidrojamas, tomēr ļoti siltas, pat drusku eiforiskas sajūtas. Mēģinot tās noformulēt sev pašai, sapratu, ka tās raisa ilgstoša atrašanās starp pašām izmeklētākajām, labākajām grāmatām! Šoreiz – ne vien intelektuāli, interneta vidē, bet arī tiešā nozīmē, jo kopā ar citiem nodaļas kolēģiem ar prieku palīdzam sagatavot reģionu publiskajām bibliotēkām paredzētās grāmatu iepirkuma programmas ietvaros atlasīto jauno grāmatu kopas.
Varbūt tas ir nedaudz subjektīvi, tomēr, līdzdarbojoties projekta veidotājiem jau vairākus gadus, priecē pozitīva izaugsme grāmatukopu satura atlasē, pieaugot latviešu autoru izdevumu īpatsvaram – tas sakrīt arī ar vienu no“Literatūras ceļveža” veidotāju pamatmērķiem. Turklāt, lai arī nedaudz izklausās pēc paradoksa, tomēr gribas uzsvērt, cik ievērojama ir grāmatu vāku vizuālā ietērpaloma – visbiežāk pievilcīgs izdevuma ārējais noformējums sakrīt ar kvalitatīvu grāmatas saturu (arī sarunās ar vairākiem kolēģiem esam nonākuši pie domas, ka, lai gan nav veikti atbilstoši pētījumi, te darbojas nenoformulējamas likumsakarības, ko pierāda reāli piemēri – ar gluži retiem izņēmumiem).
Par to pārliecinos, ne vien strādājot grāmatu iepirkuma projekta ietvaros, bet arī iknedēļu jauno LNB saņemto grāmatu izstādes plauktus pārskatot, lai izvēlētos izdevumam “Literatūras ceļvedis” atbilstošāko; protams, necentīsimies komplektēt grāmatplauktus atbilstoši vāciņu iederībai interjerā, tomēr – laba grāmata reti kad ir vizuāli pelēka un necila, bālā poligrāfiskā izpildījumā un ne vienmēr tam ir saistība ar finansiālajām iespējām…
Sirdi sildoša un pozitīvas sajūtas raisoša ir arī komunikācija ar izdevuma autoriem – grāmatu ieteicējiem, kura parasti notiek ilgākā laikposmā (šobrīd, piemēram, notiek saziņa ar nākamā, novembra numura līdzautoriem). Jo īpašs prieks saņemt ziņu no kāda vēl neiepazīta kolēģa ar jautājumu: “Vai drīkstu līdzdarboties LC satura veidošanā?” (arī šomēnes publicēta LNB kolēģes pirmā recenzija). Un tad – seko paši grāmatu stāsti.
Kā varu nebūt laimīga, saņemot aprakstus par tādām mūsu nācijas pašapziņu veicinošām grāmatām kā, piemēram, lieliskais izdevums par gleznotāju Purvīti, Arņa Koroševska pētījums par Andreju Upīti, Uģa Niedres izzinoši bagātais apcerējums par Turaidu un tās apkārtni vai Laumas Malnaces Latvijas apceļošanas stāsts? Tas – vien neliels ieskats jaunā numura saturā, bet kur tad vēl tulkotās dzejas un bērnu literatūras pērlītes, nozaru literatūras atklājumi...
Prieks starp grāmatām atrasties!
Anda Saldovere
Numurā lasi:
Koroševskis, Arnis. Lielais noliedzējs. Iesaka Lilija Limane Attālinātie. Jauno autoru pandēmijas laika stāsti. Iesaka Elvis Friks Pizāne, Inga. Tas pats izmisums, tikai ar puķēm. Iesaka Aija Uzula Tan laikmeta dzejas izlase. Iesaka Astra Šmite Niedre, Uģis. Pilsdrupu paēnā. Iesaka Dārija Juškeviča Malnace, Lauma. Es eju. Iesaka Anda Saldovere Purvītis. Sastādītāja Laima Slava. Iesaka Ingrīda Peldekse Kivirehks, Andruss. Ērms un feisbuks. Iesaka Aija Uzula Bruno, Peps, Antinori, Andrea. Stāsti! Iesaka Madara Freivalde Saksonova, Svetlana. Uzņēmumu (biznesa) vērtības noteikšana. Iesaka Ilze Gensberga Priekulis, Jānis. Senāts lasa Satversmi. Iesaka Zane Krūmiņa Ģenerālis Kārlis Goppers. Iesaka Zane Rozīte Pilmane, Māra. Embrioloģijas daudzveidība. Iesaka Zane Bondare Lāriņš, Viesturs. Sporta medicīna. Iesaka Zane Bondare Bokalders, Varis, Bloka, Marija. Ekoloģiskais dzīves veids un būvniecība. Iesaka Zane Bondare
Comments