Pēc tam, kad aizvadītajā gadā ziņkārības mākts izlasīju Kotrīnas Zīles “Dvēseli sviestmaižu kārbiņā”, kolēģi aicināja iepazīties ar mūsmāju autora Arno Jundzes darbu, kurā arī tiek skarts mistiskais un spocīgais – “Šušnirks un spoku muiža”. Arī ilustrācijas abām grāmatām no pirmā acu uzmetiena šķiet līdzīgas – melnā krāsa uz balta fona un baltā krāsa, kas izgaismo pavisam tumšas lappuses. Arī šajā darbā ilustrācijas uzrunā acumirklī – tās ir radošas, nedaudz abstraktas, un arī pieaudzis cilvēks var pavadīt daudz laika, pētot Kristīnes Martinovas zīmējumos iedzīvināto Jundzes sižetu.
Grāmatas izdevniecība “Zvaigzne ABC”, aprakstot darbu, nosauc to par “vismaz trīs līmeņu grāmatu”, kurā ko patīkamu un interesantu atradīs gan bērni, gan viņiem priekšā lasošie pieaugušie, gan vienkārši par darbu ziņkārīgie. Uzreiz jāsaka, ka grāmatas spoku muiža noteikti nav tik baisa, kā varbūt vāka attēls to “mālē”. Grāmata ir visnotaļ piemērota pat vismazākajiem lasītājiem.
Darbs ieved lasītāju interesantā, mazliet greizā pasaulē, kas brīžiem atgādina mūsējo – arī Šušnirka ikdienu piepilda gudru vīru runas, oficiālas vēstules un pat mākslīgais intelekts.
Tomēr tas viss tiek pasniegts ar humoru, bagātinot pasauli ar interesantiem un savdabīgiem tēliem, kas ne vienmēr ir cilvēki. Jo ir taču interesantāk dzīvot, ja lidostā var sazvanīties nevis ar pilotu, bet pašu lidmašīnu, vai aprunāties ar tējkannu par to, cik siltu ūdeni vēlā vakarā vēlamies – pat ja tas vajadzīgs ne tējai, bet slepena līguma teksta ieraudzīšanai.
Grāmatas nodaļas, lai arī savstarpēji saistītas kopīgā naratīvā, ir autora šķietami brīvs un ne ar kādiem rāmjiem neierobežots radošās domas plūdums, kas var aizvest uz negaidītām vietām un sižeta pavērsieniem. Jundze meistarīgi spēlējas ar vārdiem, brīžiem atsaucoties pat pats uz sevi, tā teikt, “salaužot ceturto sienu”. Kopumā stāsts no pieaugušā skatupunkta nolasās kā bērna ceļojums pasaules iepazīšanā, kurā ir daudz garlaicīgu pieaugušo dzīves procesu. Un tomēr bērnu grāmatā par šiem procesiem izdodas interesanti pasmieties.
Kopumā “Šušnirks un spoku muiža” būs laba grāmata, kuru palasīt priekšā mazākajiem, taču izklaidējošais sižets noturēs uzmanību, līdz ar to šī ir vairāk kopābūšanas, nekā gulētiešanas grāmata.
2019. gadā klajā nāca Arno Jundzes “Šušnirks un pazemes burbuļi“.
Noderīgi: zvaigzne.lv / lsm.lv
Arno Jundze. Šušnirks un spoku muiža. Ilustratore Kristīne Martinova, grāmatas un vāka dizaina autore Vita Lēnerte, mākslinieciskā redaktore Inguna Kļava Švanka. Projekta vadītāja un redaktore Bārbala Simsone; korektores Zinta Stikukute, Patrīcija Šteinberga. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 144 lpp. ISBN 9789934317293.
Emīls Rotgalvis ir LNB Attīstības departamenta Bibliotēku attīstības centra medijpratības nozares eksperts.
Comments